Wystawianie wiz w czasach pandemii

Uzyskanie wizy w czasie pandemii jest nieco trudniejsze niż dotychczas, gdyż większość krajów wprowadziła duże obostrzenia i restrykcje dotyczące wjazdu i pobytu obcokrajowców. Jakie są obecne procedury ubiegania się o wizy biznesowe do krajów azjatyckich? W czasach Koronawirusa wystawianie wiz jest obwarowane trudniejszymi do spełniania warunkami. Dlatego chętnie pomożemy Państwu w uzyskaniu wizy, umówimy na spotkanie w konsulacie i jak zwykle udzielimy praktycznych rad dotyczących wymaganych dokumentów wizowych.

Żaden kraj azjatycki nie wydaje obecnie wiz turystycznych dla Europejczyków. Biznesmeni, wykwalifikowani pracownicy i inne osoby, które muszą zawodowo udać się do Azji, mogą jednak ubiegać się o wizę biznesową i zwykle bez problemu ją otrzymują. Pomagamy w całej procedurze – od skompletowania dokumentów wizowych, poprzez umówienie terminu w konsulacie, aż po odbiór wydanych wiz.

Wiele konsulatów wymaga obecnie osobistego stawiennictwa przy składaniu podania o wizę oraz negatywnego wyniku testu na Covid19. Wymagania dotyczące testu mogą się różnić w zależności od kraju, ale w większości wypadków test nie może być starszy niż 72 godziny. Osobistego stawiennictwa wymagają obecnie przykładowo Chiny i Korea Południowa. W takim wypadku umówimy Państwa na spotkanie i udzielimy wszystkich aktualnych informacji koniecznych przy kompletowaniu dokumentów wizowych i podczas składania wniosku. Z reguły gotową wizę możemy już za Państwa odebrać, dzięki czemu wystarczy jednorazowa wizyta w konsulacie przy składaniu wniosku.

Podania o wizy do innych krajów, np. do Tajlandii mogą być z kolei nadal składane przez firmy pośredniczące. W takim wypadku przy składaniu wniosku nie trzeba oczywiście przedstawiać negatywnego testu Covid19, a procedura przebiega prawie normalnie, z kilkoma niewielkimi zmianami. Przykładowo każda wizyta w konsulacie jest możliwa wyłącznie po uzgodnieniu konkretnego terminu, gdyż liczba osób odwiedzających w określonym czasie jest w związku z pandemią znacznie ograniczona. Wydłuża to oczywiście całą procedurę, jednak samo wydanie wizy w konsulacie zajmuje mniej czasu, ponieważ konsulaty mają obecnie do rozpatrzenia znacznie mniej wniosków wizowych.

We wszystkich przypadkach na lotnisku przy wylocie musi zostać przedstawiony negatywny wynik testu Covid19, który zwykle nie może być starszy niż 48 godziny. Pomimo negatywnego wyniku testu przy wyjeździe, lokalne władze przeprowadzają zwykle na miejscu po wylądowaniu nowy test zgodnie z procedurami kraju docelowego. Do czasu uzyskania wyniku testu gość musi udać się do pokoju hotelowego na kwarantannę. Wyniki są jednak zwykle dostępne w ciągu kilku godzin. Niektóre kraje publikują listę dostępnych dla obcokrajowców hoteli. Jeśli wynik testu jest pozytywny, gość musi pozostać w swoim pokoju hotelowym przez pełne 2 tygodnie. Z tego powodu często już przy ubieganiu się o wizę wymagana jest rezerwacja hotelu na pełne dwa tygodnie od dnia przyjazdu. Jeśli kilka osób podróżuje razem i jeden test okaże się pozytywny, wówczas wszyscy podróżujący muszą poddać się dwutygodniowej kwarantannie.

Niektóre konsulaty proponują wydanie zwolnienia z obowiązku kwarantanny. Uzyskanie tego dokumentu jest dla wielu kandydatów kuszące, lecz niestety prawie zawsze okazuje się zbędnym, dodatkowym i niepotrzebnym nikomu nakładem pracy. Po pierwsze, osoba ubiegająca się o wizę musi zwykle osobiście złożyć wniosek o zwolnienie z kwarantanny i odebrać je osobiście – niezależnie od procedury ubiegania się o wizę. W najgorszym przypadku wnioskodawca musi zatem udać się do konsulatu łącznie cztery razy: 1x z wnioskiem wizowym, 1x w celu odebrania wizy, 1x z wnioskiem o zwolnienie z kwarantanny i 1x po jego odbiór. Największe rozczarowanie pojawia się dopiero po uzyskaniu wymarzonego dokumentu, ponieważ okazuje się, że nie ma on żadnego znaczenia przy wjeździe do kraju docelowego, jeśli test Covid19 jest pozytywny. A w większości krajów kwarantanna i tak nie jest konieczna, jeśli test wykonany po przybyciu jest negatywny.

Jeśli planują Państwo podróż biznesową do Azji, chętnie pomożemy w uzyskaniu wizy. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przysłania nam zapytania mailem – udzielimy Państwu wszelkich niezbędnych i aktualnych informacji na temat składania wniosków wizowych w czasach pandemii.