Kod wycieczki: JED

15 dni

4.646 km pociągiem

TRASA: SAMARKANDA – TASZKIENT – AŁMATY – URUMCZI – XI’AN

ATRAKCJE:

  • Podróż liniowymi pociągami z Uzbekistanu do Kazachstanu i Chin!
  • Samarkanda – światowe dziedzictwo UNESCO, obok Rzymu i Aten jedno z najdłużej zamieszkanych miast świata
  • Taszkient – jedno z największych miast Azji Środkowej, pustynna metropolia i stolica Uzbekistanu
  • Ałmaty – „Miasto Jabłek” i główny ośrodek kulturalny i naukowy Kazachstanu
  • Nocleg w jurcie kazachskiej na zboczach góry Zailiskij Alatau niedaleko Ałmaty
  • Urumczi największe miasto zachodniej części Chin
  • Xi’an – jedno z najważniejszych historycznie miast Chin, stolica 13 dynastii, baza wypadowa do zwiedzania Terakotowej Armii

Pakiet ekonomiczny: 1.299 €

-> bilety kolejowe 3 klasy
-> ekonomiczne (budżetowe) hotele 3* w centrum, możliwie blisko dworca kolejowego
-> serwis wizowy (pełen pakiet)

Pakiet standardowy: 1.459 €

-> bilety kolejowe 2 klasy
-> 3* hotele w centrum, możliwie blisko dworca kolejowego
-> serwis wizowy (pełen pakiet)

Pakiet komfortowy: 2.065 €

-> bilety kolejowe 1 klasy
-> 3*-4* hotele w centrum, możliwie blisko dworca kolejowego
-> serwis wizowy (pełen pakiet)

☑ bilety kolejowe zgodnie z trasą i wybranym pakietem
☑ noclegi w pok. 2-osobowych zgodnie z trasą i wybranym pakietem
☑ śniadania w hotelach
☑ 1 nocleg w Auli pod Ałmaty w jurcie kazachskiej z pełnym wyżywieniem
☑ transfer z Ałmaty do obozowiska w Auli + transfer powrotny
☑ wiza do Kazachstanu, Uzbekistanu i Chin, w tym opłaty konsularne
☑ pakiet map i planów miast przydatnych w trasie

Koszty dodatkowe:

✗ wyżywienie podczas podróży pociągiem
✗ inne nie wymienione wyżej posiłki
✗ zwyczajowe napiwk
i✗ opłaty za używanie kamer video i aparatów fotograficznych w muzeach i innych obiektach: ok. 50-80 € od osoby na całej trasie

Zwiedzanie z lokalnymi przewodnikami: 1.035 €

-> obsługa w języku angielskim
-> bilety wstępu i transport wliczone w cenę
-> przewodnicy tylko podczas zwiedzania (nie w pociągach)

Transfery: 220 €

-> z/na lotnisko i dworzec kolejowy
-> bez przewodnika, tylko z kierowcą

Dopłata za pokój 1-osobowy:

-> pakiet ekonomiczny: 199 €
-> pakiet standardowy: 220€
-> pakiet komfortowy: 255 €

Zwiedzanie i transfery dla 1 osoby: dodatkowo 50%

Uzbekistan

1 dzień: Wylot do Samarkandy. (Jeżeli już tego dnia wylądują Państwo w Samarkandzie, konieczna będzie dopłata za dodatkowy nocleg).

2 dzień: Poranne lądowanie w Samarkandzie – jednym z najstarszych miast Szlaku Jedwabnego. Zwiedzanie miasta: Plac Registan z XV wieku, Mauzoleum Guri Mir z początku XV wieku, w którym spoczywa Timur, jego dwaj synowie i dwaj wnukowie, w tym Uług Beg, kompleks cmentarny Szahi Zynda z XIV-XV wieku, meczet piątkowy Bibi Chanum i bazar orientalny. Nocleg w Samarkandzie.

3 dzień: Dziś zwiedzą Państwo m.in. obserwatorium astronomiczne wznie-sione przez mongolskiego księcia Uług Bega z XV wieku oraz wykopaliska starożytnego miasta. Po południu czas wolny. Nocleg w Samarkandzie.

4 dzień: Rano 2-godzinny przejazd pociągiem do Taszkientu. Zwiedzanie zabytkowej i nowoczesnej części miasta, w tym: Plac Emira Timura, Mu-zeum Sztuk Pięknych Uzbekistanu, Plac Niepodległości – największy plac miejski byłego Związku Radzieckiego (to na nim stał niegdyś największy na świecie pomnik Lenina zastąpiony obecnie wielkim globusem), medresa Barak Chana z XVI wieku, miejscowy bazar, największe w Azji Środkowej metro i wiele innych zabytków. Nocleg w Taszkiencie.

Kazachstan

5 dzień: Przedpołudnie do własnej dyspozycji w Taszkiencie. Wczesnym popołudniem odjazd pociągiem do Ałmaty.

6 dzień: Po południu przyjazd do Ałmaty. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

7 dzień: Zwiedzanie miasta: ogromny Park 28 Pantilov Gwardzistów (około 18 ha), Sobór Wniebowstąpienia Pańskiego i Zielony Rynek – ulubione miejsce spotkań mieszkańców Ałmaty. Wieczorem transfer do Auli – miej-scowości turystycznej oddalonej o ok. 30 km od Ałmaty. Kolacja i nocleg w jurtach kazachskich u zbocza góry Zailiskij Alatau.

8 dzień: Pobyt na łonie natury – możliwa jazda konna i łowienie ryb. Po obiedzie, wczesnym wieczorem transfer powrotny do Ałmaty. Czas wolny na zakupy i kolację. Późnym wieczorem odjazd pociągiem do Urumczi.

9 dzień: Przejazd koleją północnym Szlakiem Jedwabnym – wysokogórskie krajobrazy zmienią się dziś w stepowe pustkowia

Chiny

10 dzień: Rano przyjazd do Urumczi. Wycieczka do oddalonego o 110 km na wschód od Urumczi Jeziora Niebiańskiego. Po południu zwiedzanie lo-kalnego międzynarodowego bazaru w centrum miasta. Nocleg w Urumczi.

11 dzień: Wycieczka do Turfan. To nieduże miasto leży u podnóży Gór Tianshan, w Kotlinie Turfańskiej będącej po Morzu Martwym i Jeziorze Assal trzecią najgłębszą depresją ziemi (154 m p.p.m.). Zwiedzanie ruin Gaochang – niegdyś tętniącego życiem centrum handlowego na Szlaku Jedwabnym. Następnie zwiedzą Państwo powstały na stokach wąwozu starożytny klasztor Bezeklik słynny z kompleksu skalnych świątyń buddyjskich i malowideł z IX wieku – jest to obecnie jedno z najważniejszych świadectw wieloetnicznej kultury rozwijającej się przez wieki wzdłuż Szlaku Jedwabnego. Przejazd do Ognistych Gór – są to suche, poddane erozji czerwone wzgórza w Górach Tien Szan rozciągające się na obszarze 9 km szerokości i 98 km długości. Późnym popołudniem powrót do Urumczi, czas wolny. Wieczorem odjazd pociągiem do Xi’an.

12 dzień: Podróż pociągiem dawnym Szlakiem Jedwabnym.

13 dzień: Rano przyjazd do Xi’an. Zwiedzanie miasta: zobaczą Państwo m.in. Plac Wielkiej Pagody Dzikich Gęsi, mur miejski, plac Wieży Bębna i Wieży Dzwonu oraz dzielnicę muzułmańską. Nocleg w Xi’an.

14 dzień: Wycieczka do muzeum Armii Terakotowej, w którym zgromadzono 7,5 tysiąca naturalnej wielkości terakotowych figur z 210 roku p.n.e. przedstawiających żołnierzy i konie. Zgodnie z ówczesnymi wierzeniami ar-mia miała strzec cesarza i zapewnić mu władzę także w życiu pozagrobo-wym. Odkryte w 1974 roku figury można zwiedzać w pełnym wymiarze od 1994 roku. Nocleg w Xi’an.

15 dzień: Powrót.

Ze względu na rozkład jazdy pociągów początek wycieczki jest możliwy w każdą sobotę (1 dzień = sobota). Polecanym okresem na podróż są miesiące: marzec, kwiecień, maj oraz okres od połowy września do listopada. Z powodu wysokich temperatur dochodzących latem do 50 stopni należy unikać miesięcy letnich, przede wszystkim lipca i sierpnia.Polecamy przysłanie zamówienia z 6-miesięcznym wyprzedzeniem, najpóźniej na 9 tygodni przed podróżą.

Klasy biletowe:

3 klasa = miejsce siedzące w wagonie Economy Class do Taszkientu, 6-osobowy przedział sypialny bez drzwi z Taszkientu do Ałmaty i z Urumczido Xi’an, sypialny przedział 4-osobowy z Ałmaty do Urumczi
2 klasa = miejsce siedzące w wagonie Business Class do Taszkientu, 4-osobowy zamykany przedział sypialny na pozostałej trasie
1 klasa = miejsce siedzące w wagonie VIP Class do Taszkientu, na pozo-stałej trasie 4-osobowy zamykany przedział sypialny do dyspozycji 2 osób

Pakiet komfortowy: w wypadku braku wagonów 1 klasy na którymś z odcinków trasy (lub na kilku) wykupione zostaną przedziały 2 klasy do wyłącznej dyspozycji 2 osób.

Wszystkie ceny podane są od osoby. W każdym wypadku podany został czas lokalny. Rozkład jazdy oraz opłaty konsularne mogą ulec zmianie. Oferta jest ważna wyłącznie w wypadku dostępności wszystkich usług w momencie Państwa zgłoszenia (dokonywania rezerwacji).

W pociągach dostępny jest wagon restauracyjny. W każdym wagonie są dostępne 1-2 toalety z umywalką oraz samowar z bezpłatną wrzącą wodą. Uwaga – w większości pociągów prysznice nie są dostępne.

Uwaga – na większości odcinków tej trasy bilety kolejowe nie są udostępniane do przedsprzedaży agenturalnej i są wykupowane bardzo szybko. Z tego powodu nie możemy zagwarantować, że na wszystkich odcinkach trasy bilety będą zgodne z wybranym pakietem. Jeżeli realizacja Państwa zamówienia na dany termin będzie utrudniona, wówczas (po konsultacji z Państwem) wykupimy na części trasy bilety lotnicze lub bilety kolejowe  innej klasy. Odradzamy podróżowanie na tej trasie w terminach przypadających na okres świąteczny w Chinach.

Inne opcje:

Bilety lotnicze: od 550 € w obie strony

-> bilety lotnicze także mogą Państwo zamówić u nas (z dowolnej miejsowości na całym świecie)
-> cena zależy od dokładnej daty podróży i daty zamówienia (wystawienia biletów)

Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą:

-> wymagane przez konsulat rosyjski
-> 1,31 euro od każdego dnia pobytu dla osób poniżej 25 lat
-> 1,51 euro od każdego dnia pobytu dla osób powyżej 25 lat
-> 2,27 euro od każdego dnia pobytu dla osób powyżej 65 lat

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji:

-> zalecane wykupienie np. na wypadek choroby
-> cena zależna od końcowej ceny wycieczki