Wycieczki do Korei Północnej

Ten tajemniczy, ściśle komunistyczny i odizolowany od reszty świata kraj budzi wiele emocji, zadziwia archaicznym systemem gospodarczym i społecznym, ale również zachwyca bardzo odmienną kulturą. Jeśli bowiem przyjrzymy się bliżej, Korea Północna odkryje przed nami swoje uroki.

Większość z nas niewiele wie o Korei Północnej i ma w głowie jedynie pewne wyobrażenia wysnute na podstawie rozproszonych informacji. Jednym z niewielu sposobów, aby poznać Koreę Północną, jest wycieczka zorganizowana. Chętnie pomożemy Państwu w zaplanowaniu tej niesamowitej podróży i odkryciu Korei drogą lądową – pociągiem z Pekinu do Pjongjang!

Najlepszymi miesiącami na podróż do Korei Północnej jest kwiecień, maj, wrzesień lub październik. Poniżej prezentujemy nasze propozycje, które można dowolnie dostosować do własnych pomysłów. Wyprawę do Korei można także połączyć np. ze zwiedzeniem Pekinu/Chin czy Władywostoku. Należy przy tym jedynie pamiętać, że wjazd do Korei Północnej drogą lądową możliwy jest wyłącznie z Pekinu, natomiast wyjazd drogą lądową z Korei Północnej może nastąpić zarówno w kierunku Pekinu, jak i Władywostoku.

Pociągiem do Korei Północnej

Pekin – Pjongjang – Panmunjom – Kaesŏng – Wonsan – Hamhung – Pjongjang

od 2.229 € + loty

11 dni | 2.599 km | NKO

Z Władywostku do Pekinu przez Pjongjang

Władywostok – Pjongjang – Panmunjom – Kaesŏng – Wonsan – Hamhung – Pjongjang – Pekin

od 2.399 € + loty

13 dni | 2.576 km | NKOPEK

Pociągiem z Pekinu przez Koreę do Władywostku

Pekin – Pjongjang – Panmunjom – Kaesŏng – Wonsan – Hamhung – Pjongjang – Ussuryjsk – Władywostok

od 3.710 € + loty

17 dni | 3.996 km | NKOVVO

Wszystkie wycieczki do Korei idealnie nadają się do połączenia z jedną z naszych tradycyjnych wycieczek transsyberyjskich, np. PEK lub VVO.

Polecamy przynajmniej raz skorzystać z przejazdu z/do Pjongjang pociągiem. Dzięki temu nie tylko będzie można zobaczyć większą część kraju, w tym mniej zaludnione obszary i mniejsze miasteczka, ale także spotkać i poobserwować wyjeżdżających lub powracających Koreańczyków. Z reguły są to biznemeni, sportowcy, pracownicy firm, żołnierze lub osoby podróżujące w delegacji do Chin. Podczas podróży pociągiem jest więcej możliwości przyjrzenia się im, a nawet przeprowadzenia krótkiej rozmowy.

Niektórzy z Państwa pytają o możliwość przejazdu pociągiem z Pekinu do Władywostoku. Ponieważ w prostej linii między tymi miastami leży właśnie Korea Północna, postanowiliśmy podczas jednej wyprawy połączyć ze sobą dwa aspekty i zaoferować nietypową wycieczkę: pociągiem z Pekinu do Władywostoku przez Koreę Północną (wycieczka NKOVVO). Podczas tej niesamowitej wyprawy podróż między Pekinem, Pjongjang i Władywostokiem odbywa się liniowymi pociągami. Zarówno wjazd, jak i wyjazd z Korei jest zatem zaplanowany na przejściach kolejowych. Umożliwi to Państwu nie tylko podziwianie krajobrazów koreańskich z okna pociągu, ale także pozwoli poznać bliżej mieszkańców Korei Północnej. Wszelkie interakcje z tubylcami są podczas wycieczek objazdowych niezwykle trudne ze względu na zakaz kontaktu z zagranicznymi turystami i ścisłe kontrole. W pociągu jest natomiast więcej możliwości obserwacji i interakcji.

Podróż w odwrotnym kierunku – z Władywostoku do Pekinu przez Koreę Północną jest także możliwa, konieczny jest jednak lot z Władywostoku do Pjongjang, gdyż wjazd do Korei pociągiem jest możliwy wyłącznie z Pekinu. Można jednak zakończyć podróż pociągiem z Pjongjang do Pekinu.

Wyposażenie w pociągu koreańskim

Pociągi jadące z/do Pjongjang nie posiadają w składzie wagonu restauracyjnego. Wyżywienie na podróż pociągiem należy zatem wykupić jeszcze w Pjongjang. Lokalny przewodnik wskaże Państwu możliwość zaopatrzenia się na podróż pociągiem z lub do Pjongjang.

W każdym wagonie są do­stępne 1-2 toalety z umywalką oraz zazwyczaj także samowar z bezpłatną wrzą­cą wodą. Przedziały można zamknąć od wewnątrz. W każdym przedziale znajdują się 4 łóżka (2 dolne i 2 górne), pomiędzy dolnymi łóżkami jest niewielki stolik. Pociągi są zatem bardzo podobne do pociągów transsyberyjskich.

Bezpieczeństwo w Korei Północnej

Wiele słyszy się na temat niebezpieczeństw i ryzyk związanych z podróżowaniem do Korei Północnej. Wycieczkę do tego kraju niektórzy określiliby jako igranie z własnym życiem. Korea Północna należy jednak do najbezpieczniejszych krajów świata, o ile nie narusza się lokalnych przepisów i zasad. Są one bowiem w tym kraju ściśle określone i egzekwowane.

Wyjazd do Korei Północnej jest wyjątkowy i należy o tym pamiętać na każdym kroku podczas całego wyjazdu. Przede wszystkim wycieczka ta wiąże się z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z zasad panujących w tym kraju.