Znajomość języków obcych w odwiedzanych krajach

Zdaję sobie sprawę, że to m.in. dzięki bardzo dobrej znajomości rosyjskiego mojego męża, ale ludzie, z którymi się
stykaliśmy byli także gotowi porozumiewać się po angielsku.

06.08.2017


Ważne uwaga ! JĘZYK !!! – niestety tylko rosyjski – w holetu, samolocie – oni mówią tak po angielsku jak ja po węgiersku… gdyby nie moja znajomośc rosyjskiego z czasów szkolnych, nieco osłuchania w telewizji przez wyjazdem i … tez zdolności językowych to można tam zostać na wieki. W hotelu – ujdzie w tłoku , w Moskwie na ulicy – klops , poza Moskwą – tragedia , a za Uralem to juz kaplica …. We Władywostoku przebukowanie samolotu i rozmowa z przedstawicielem AEROFŁOTU po rosyjsku to więcej niz połowa sukcesu …. mozna dostać odszkodowanie za opóźniony lot – darmowy posiłek, bezpłatna przechowalnię bagażu, a w Moskwie bezpłatny hotel na dodatkową noc – bo samolot się spóźnił itp. Więc kolejna uwaga – żadne tanie linie w Rosji tylko AREOFŁOT. Każda próba rozmowy w innym języku budzi u nich alergię … nawet na lotnisku jak pani zaczęła do mnie mówić zbyt szybki i niegrzecznie – płynne przejście na język angielski i próba (wymuszenie obsługi) w tym jezyku bardzo szybko sprowadza ich do „parteru” – a po krótkim wyjasnieniu ( z szerokim uśmiechem ), że jestem z Polski, rozumiem, pisze i czytam po rosyjsku tylko nieco wolniej sprawia, że pani z okienka staje się milsza i wyjatkowo uczynna – wszędzie tak jest – więc – JĘZYK ROSYJSKI !!! Jest nieodzowny …..

21.07.2016


Ludzie sa raczej otwarci – chociaz z angielskim jezykiem ciezko.

13.05.2016


Będąc w Harbinie szukaliśmy przez całe dwa dni dworca autobusowego, aby kupić bilety. Niestety, znaleźliśmy ów dworzec dopiero na parę godzin przed odlotem do Władywostoku, więc nie skorzystaliśmy. Było to frustrujące, zwłaszcza, że dworzec autobusowy mieści się dokładnie na przeciwko dworca kolejowego ! Tyle że mało kto tam mówi po angielsku, a na budynku dworca wszystkie napisy są wyłącznie po chińsku ! Nie ma nawet rysunku autobusu. Znaleźliśmy dworzec przypadkowo.

21.08.2014


Konduktorzy niemal wcale nie mowia po angielsku.

15.09.2010


Dwa słowa o sposobie komunikowania się: ponieważ jestem w takim wieku, że załapałem się na obowiązkowy rosyjski w podstawówce i liceum, potrafię się w tym języku dogadać. Dlatego też nawet nie próbowałem angielskiego, i chyba słusznie :) Wyjątkiem był Olchon, a właściwie baza Nikity: tam obsługa słysząc obcy akcent sama przechodziła na całkiem niezły angielski.

26.08.2010


Podziel się swoją opinią. Pomożesz nam i podróżnikom w organizacji i przygotowaniach do podróży.