Japan Rail Pass

Japan Rail Pass (JRP) to specjalny bilet, który upoważnia do podróżowania pociągiem po całej Japonii w okresie jego ważności – można go wykupić na 7, 14 lub 21 dni. Wykupienie go przed podróżą ma wiele zalet, do których należy między innymi niska cena w stosunku do cen pojedynczych biletów.

Japan Rail Pass mogą wykupić wyłącznie obcokrajowcy podróżujący po Japonii, nie Japończycy. Jego zakup jest zatem możliwy z wyprzedzeniem poza granicami Japonii. Wykupienie JRP po przyjeździe do Japonii nie będzie juz możliwe.

Japan Rail Pass 7 dni

Dorośli + dzieci do 12 lat

395 € 2 klasa (Ordinary)

545 € 1 klasa (Green)

Dzieci 6-11 lat: 199 € 2 klasa (Ordinary) | 279 € 1 klasa (Green) | dzieci do 5 lat podróżują bezpłatnie

Japan Rail Pass 14 dni

Dorośli + dzieci do 12 lat

595 € 2 klasa (Ordinary)

805 € 1 klasa (Green)

Dzieci 6-11 lat: 299 € 2 klasa (Ordinary) | 405 € 1 klasa (Green) | dzieci do 5 lat podróżują bezpłatnie

Japan Rail Pass 21 dni

Dorośli + dzieci do 12 lat

745 € 2 klasa (Ordinary)

1.010 € 1 klasa (Green)

Dzieci 6-11 lat: 375 € 2 klasa (Ordinary) | 505 € 1 klasa (Green) | dzieci do 5 lat podróżują bezpłatnie

Czy opłaca się kupić Japan Rail Pass?

Jak wiadomo dużym walorem JRP jest jego niska cena w porównaniu do pojedynczych biletów kolejowych, które są w Japonii bardzo drogie. Oszczędza się także czas nie stojąc w kolejkach do kas.

Warto jednak porównać ceny biletów na poszczególne odcinki, jeśli wybierają się Państwo tylko do 1-2 miejscowości lub tylko na kilka dni. Jeżeli natomiast prawie codziennie lub co kilka dni mają Państwo zamiar pokonywać spore odległości, z pewnością Japan Rail Pass będzie dobrym wyborem – tym bardziej, że nie jest się wówczas związanym konkretnymi połączeniami kolejowymi ani datami odjazdu.

Czy można się dowolnie przesiadać?

Japan Rail Pass jest ważny w większości pociągów, w tym w słynnych pociągach Shinkansen. Mając Japan Rail Pass można także dojechać kolejką Tokyo Monorail z/na lotnisko Haneda i promem JR do Miyajimy, a nawet korzystać z niektórych autobusów oznaczonych symbolem JR.

Rezerwacja miejsc jest wliczona w cenę Japan Rail Pass, miejsca można rezerwować bezpłatnie na miejscu. Jeśli podróżują Państwo poza sezonem turystycznym lub/i wykupili Państwo bilet 2 klasy (Ordinary Class), rezerwacja miejsc nie będzie konieczna – można spontanicznie wybierać pociągi i miejsca siedzące, gdyż wszędzie znajdzie się wiele wolnych miejsc także bez rezerwacji. Natomiast podróżując w sezonie turystycznym lub wykupując bilet 1 klasy (Green Class) należy koniecznie zatroszczyć się o rezerwację.

Realizacja zamówienia

Po zamówieniu i wniesieniu opłaty otrzymają Państwo pocztą voucher Japan Rail Pass. Kupon ten należy na miejscu w Japonii wymienić w biurze JR (Exchange Office oznaczonym „JR”) w ciągu 3 miesięcy od daty wystawienia i wymienić na oryginalny Japan Rail Pass. Bilet Japan Rail Pass można zamówić dużo wcześniej – o jego wystawienie zatroszczymy się wówczas odpowiednio na 3 miesiące przed datą Państwa wjazdu do Japonii.

Bilet JRP można zatem aktywować od określonej daty, jeśli przykładowo będą Państwo z niego korzystać dopiero 3 dni po przyjeździe do Tokio. Wszyscy pasażerowie muszą być obecni osobiście podczas wymiany i okazać paszporty, gdyż personel sprawdza tożsamość przed wydaniem oryginalnego JRP. W Kushiro voucher można wymienić bezpośrednio na dworcu kolejowym w biurze “JR”.

Wraz z voucherem Japan Rail Pass otrzymają Państwo od nas broszurę z dalszymi informacjami i adresami biur “JR” w języku angielskim.

Klasa biletu JRP jest oznaczona na kuponie jako „Ordinary” = 2 klasa lub „Green” = 1 klasa.