Wycieczka Koleją Transsyberyjską – wyżywienie w trasie

Czy korzystanie z wagonu restauracyjnego podczas wycieczki Koleją Transsyberyjską jest warte polecenia? Czy lepiej zaopatrywać się po drodze na stacjach? Jak często są postoje na trasie i na jak długo zatrzymuje się na nich pociąg?

Wagon restauracyjny

Restaurację w wagonach Kolei Transsyberyjskiej polecamy  przez pierwsze dni podróży. Oczywiście wytrwałe, przyzwyczajone do stołówkowo – kolejowego jedzenia żołądki mogą pozwolić sobie na codzienne stołowanie się w nich w ramach możliwości własnego portfela. Jednak należy wziąć pod uwagę, że jedzenie to jedzie często w przegrzanych wagonach przez cały czas naszej podróży, przez co nie zawsze grzeszy świeżością.

W pociągach jadących do Mongolii i Chin wagony restauracyjne wymieniane są na każdej granicy. Standardowy rosyjski i chiński wagon restauracyjny oferuje 48 miejsc, mongolski tylko 32 miejsca albo i mniej. Karty dań prowadzone są w języku danego kraju oraz w języku angielskim. Płaci się walutą danego kraju (Rosja – rubel, Mongolia – tugrik, Chiny – yuan), rzadziej – przeważnie tylko w Mongolii – w dolarach amerykańskich.

Godziny otwarcia restauracji uzależnione są od frekwencji pasażerów oraz od jej personelu. W najlepszym wypadku restauracja jest czynna od godziny 6 rano do późnych godzin nocnych.

Zakupy na stacjach

Polecamy zaopatrywać się także na stacjach na trasie – pociąg zatrzymuje się co 3-10 godzin na około 3-30 minut, w zależności od rodzaju pociągu – droższe firmowe pociągi mają krótkie i rzadkie postoje, zwykłe pociągi zatrzymują się częściej i na dłużej.

Słynne “babuszki” są już coraz większą rzadkością, gdyż zostały wyparte przez kioskarzy i ich sklepiki stojące przy peronach. Można je jednak jeszcze spotkać i nabyć za groszę naprawdę świeże i smaczne potrawy.